ks. Florian Gruca SCJSylwetka pierwszego proboszcza parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej.


Urodził się 13 sierpnia 1965 r. w Grybowie koło Krynicy Górskiej (diecezja tarnowska). Mieszkał w parafii pw. św. Stanisława biskupa i męczennika w Binczarowej, prowadzonej przez Księży Sercanów. Po ukończeniu szkoły średniej w Grybowie, zgłosił się do nowicjatu Księży Sercanów w Stopnicy. 27 września 1986 roku złożył I profesję zakonną, a następnie odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Misyjnym Księży Sercanów w Stadnikach, otrzymawszy święcenia kapłańskie 16 maja 1992 r.

Po święceniach kapłańskich do 30 czerwca 1994 r. pracował jako wikariusz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Barbary w Bełchatowie. Następnie przez okres 8 lat był wikariuszem parafii pw. Dobrego Pasterza w Lublinie. Od lipca 2002 r. do listopada 2003 r. był przełożonym domu rekolekcyjnego w Kluczborku. 16 listopada 2003 r. objął urząd proboszcza parafii pw. Dobrego Pasterza w Lublinie, który zakończył 30 czerwca 2012 r.

Od 1 lipca do 30 listopada 2012 r. pełnił funkcję wikariusza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie-Płaszowie, przy kościele Matki Boskiej Fatimskiej ul. Mały Płaszów.

Decyzją Księdza Prowincjała 1 grudnia 2012 r. został mianowany pierwszym proboszczem nowopowstałej parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Krakowie-Płaszowie przy ul. Mały Płaszów.

I Profesja zakonna:
27 wrzesień 1986 r.    

Święcenia kapłańskie:
16 maja 1992 r.  

Imieniny:
4 maja