1. Dzisiejsza niedziela jest ostatnią niedzielą karnawału. W tradycji Kościoła rozpoczynający się okres Wielkiego Postu poprzedza nabożeństwo czterdziestogodzinne. Nabożeństwo to będziemy przeżywać od niedzieli 27 lutego do wtorku 1 marca. Postarajmy się znaleźć chwilę czasu, aby przyjść do kościoła na modlitwę i adorację Najświętszego Sakramentu, by podziękować Bogu za każde dobro od Niego otrzymane, a także przeprosić za grzechy i niewierności swoje i bliźnich wobec Bożych przykazań oraz modlić się o pokój na Ukrainie. Prosimy członków grup duszpasterskich i mieszkańców parafii o udział w adoracji:

Niedziela, 27 lutego 2022 r.

 • 15.00-16.00 - Krąg Biblijny, mieszkańcy ul. Przewóz
 • 16.00-17.00 - Apostolat Margaretka, mieszkańcy ul. Lipskiej
 • 17.00-18.00 - RSM, Harcerze,  LSO, mieszkańcy ul. Myśliwskiej

Poniedziałek, 28 lutego 2022 r.

 • 15.00-16.00 - róża I NMP, mieszkańcy ul. Golikówka, Surzyckiego, Grochowej
 • 16.00-17.00 - róża II św. Faustyny, mieszkańcy ul. Mały Płaszów
 • 17.00-18.00 - róża III św. Łucji, mieszkańcy ul. Glinianej, Kaczej, Batki

Wtorek, 1 marca 2022 r.

 • 15.00-16.00 - róża IV św. Franciszka Marto, mieszkańcy ul. Łanowej, Żołnierskiej, Żeńców
 • 16.00-17.00 - Caritas, Domowy Kościół, mieszkańcy ul. Siemienowicza, Iłowej, Motyla, Węglarskiej
 • 17.00-18.00 - Nadzwyczajni Szafarze Komunii św., Duszpasterska Rada Parafialna, chór parafialny, mieszkańcy ul. Źródlanej, Koziej, Bagrowej, Goszczyńskiego

We wtorek Zgromadzenie Księży Najświętszego Serca Jezusowego przeżywa Dzień Wynagrodzenia Bogu za wszelkie grzechy popełnione przeciw Jego Miłości.

2. W najbliższą środę przypada Popielec. Tego dnia, przez symboliczny gest posypania głów popiołem w czasie liturgii, wkroczymy w okres Wielkiego Postu. Wielki Post – to czas święty, czas szczególny. Msze św. o godz. 6.30, 9.00, 16.30, 18.00 i 19.00. W tym dniu obowiązuje post ścisły: jakościowy – wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i ilościowy – jeden posiłek do syta i dwa lekkie. Nie ma dyspensy. Przykazanie kościelne zobowiązuje nas w okresie pokuty powstrzymać się od udziału w zabawach i dyskotekach.

Ofiary złożone tego dnia na tacę będą naszą jałmużną wielkopostną na pomoc osobom potrzebującym wsparcia materialnego w naszej parafii.

3. Od Środy Popielcowej do I Niedzieli Wielkiego Postu przypadają kwartalne dni modlitw o ducha pokuty oraz o pojednanie z Bogiem i bliźnimi.

4. W liturgii kościoła czcić będziemy:

 • w piątek – święto św. Kazimierza, patrona archidiecezji krakowskiej

5. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca marca:

 • w I czwartek – o godz. 17.00 Godzina św., później Msza św. o powołania kapłańskie i zakonne. Nie ma spotkania Apostolatu Margaretka.
 • w I piątek – Msze św. wynagradzające o godz. 7.00 i 18.00, po nich nabożeństwo. Okazja do spowiedzi od godz. 6.30 i od godz. 17.00. Odwiedziny chorych od godz. 8.00.
 • w I sobotę – o godz. 7.00 Msza św. o Niepokalanym Sercu Maryi i nabożeństwo.

6. Rozpoczynają się nabożeństwa wielkopostne:

 • w piątki – Droga Krzyżowa dla dzieci i dorosłych o godz. 17.30, po niej Msza św., a dla młodzieży i przygotowujących się do sakramentu bierzmowania o godz. 19.00
 • w niedziele – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 17.00. Taca zbierana w czasie Gorzkich Żali przeznaczona będzie na kwiaty do Ciemnicy i Bożego Grobu.

Zachęcamy do licznego udziału w tych nabożeństwach. Za pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali można dostąpić odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami.

7. Zgodnie z naszą tradycją w czasie Wielkiego Postu podejmujemy różnego rodzaju umartwienia. Wielu z nas między innymi rezygnuje z picia alkoholu czy palenia tytoniu. Prosimy Was abyście uzewnętrznili to zobowiązanie składając podpis w Księdze Abstynencji, znajdującej się na stoliku pod chórem.

8. Matka Boża w objawieniach w Fatimie mówiła  do dzieci – „Jestem z nieba, odmawiajcie codziennie, aby wyprosić pokój dla świata”. Tego pokoju potrzeba nam szczególnie dzisiaj, gdzie trwa wojna na Ukrainie. Rozpoczynając Wielki Post chcemy Was zachęcić do codziennej modlitwy różańcowej podczas adoracji o godz. 17.30 i do 40 dniowego postu o chlebie i wodzie. Osoby, które podejmą się tej formy postu prosimy o zgłoszenie się do zakrystii w celu otrzymania obrazka z intencją o pokój na Ukrainie. Do intencji ogólnej można dołączyć swoją osobistą. Jedna osoba podejmuje post w dniu wyznaczonym na obrazku.

9. W ubiegłą Sobotę, 26 lutego, nasi ministranci i lektorzy brali udział w turnieju tenisa stołowego o puchar księdza Prowincjała. Po zaciętej walce, nasz lektor Antoni Firek wywalczył Trzecie miejsce w średniej kategorii wiekowej. Pozostali chłopcy także dzielnie reprezentowali naszą wspólnotę parafialną. Gratulujemy sukcesu i życzymy dalszych osiągnięć sportowych dla LSO.

10. Składamy serdeczne „Bóg zapłać” za ofiary złożone na tacę, przekazane drogą bankową, poprzez ofiaromat, na Caritas. Taca z przyszłej niedzieli przeznaczona jest na Centrum Jana Pawła II. W przyszłą niedzielę po Mszach św. przedstawiciele Komitetu Społecznego Anioły Nadziei będą zbierać ofiary do puszek dla Milana, dziecka z porażeniem mózgowym, na sprzęt do leczenia i rehabilitację.

11. Ojciec Święty Franciszek, zwraca się z prośbą, aby Środa Popielcowa była obchodzona w Kościele jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju oraz solidarności z Ukrainą. Episkopat Polski apeluje, aby zarówno dzisiaj, jak i w Środę Popielcową, po każdej Mszy Świętej zorganizować zbiórkę ofiar do puszek, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.

Koordynacją działań w związku z wojną na Ukrainie w Archidiecezji Krakowskiej zajmuje się Caritas Archidiecezji Krakowskiej. (komunikat)

Zwracamy się z gorącą prośbą do Parafian o zgłaszanie ilości miejsc gotowych na przyjęcie uchodźców z Ukrainy do swoich domów. Zapisy w zakrystii.

Księża Sercanie posługują w 6 parafiach na Ukrainie, między innymi w Kijowie: 7 Polaków i 2 Ukraińców. Dziękują za wszelkie wyrazy zainteresowania i troski. Na ten moment nie myślą o powrocie do Polski - chcą pozostać ze swoimi parafianami.

Na ten nowy tydzień, na koniec karnawału i na początek Wielkiego Postu niech Bóg ożywia Wasze serca prawdziwą miłością udzielając sił do przemiany życia i czynienia dobra. Spokojnej niedzieli. Szczęść Boże!