1. Dzisiejsza niedziela Chrztu Pańskiego kończy okres Bożego Narodzenia w liturgii Kościoła rzymskokatolickiego. Chociaż zgodnie z polską tradycją kolędy będziemy śpiewać aż do 2 lutego, to jednak już jutro w liturgii rozpocznie się tzw. okres zwykły.

 

2. Niedziela Chrztu Pańskiego to okazja, by przypomnieć, że w naszej parafii udzielamy chrztu św. w II i IV niedzielę każdego miesiąca na Mszy św. o godz. 12.30. W sobotę przed każdą z tych niedziel o godz. 19.00 odbywa się konferencja o chrzcie dla rodziców i rodziców chrzestnych. Dzisiejsza niedziela wzywa nas do refleksji: co znaczy dla nas być ochrzczonym? W jaki sposób przyjęty przez nas sakrament chrztu świętego skutkuje w naszym codziennym życiu? Co robimy, by dane nam nowe życie w Chrystusie rozwijać, doprowadzać do rozkwitu?

 

3. 8 grudnia 2020 r. został opublikowany list apostolski „Patris corde”, w którym Ojciec Święty ogłasza Rok św. Józefa. List poświęcony jest osobie św. Józefa, który został ukazany jako ojciec i wzorzec ojcostwa. Zachęcamy wszystkich do lektury.

 

4. Penitencjaria Apostolska ogłosiła, że z Rokiem św. Józefa, który potrwa przez następne 12 miesięcy związany jest dar specjalnych Odpustów. Oto niektóre z nich:
– Odpust zupełny zostaje udzielony tym, którzy przez przynajmniej 30 minut podejmą medytację nad modlitwą Ojcze Nasz lub wezmą udział w rekolekcjach lub jednodniowym dniu skupienia obejmującym medytację nad osobą Oblubieńca Maryi;

– Ci, którzy w ciągu tego roku, idąc za przykładem św. Józefa, spełnią uczynek miłosierdzia co do ciała lub duszy mogą uzyskać odpust zupełny;

– Dar Odpustu zostaje udzielony rodzinom oraz narzeczonym, którzy odmówią modlitwę różańcową;

– Odpust zupełny będą też mogli otrzymać ci, którzy zawierzą codziennie św. Józefowi swoją pracę oraz wierny wzywający Cieśli z Nazaretu, aby każdy poszukujący pracy znalazł zajęcie oraz, aby praca wszystkich stawała się godniejsza;

– Udziela się Odpustu zupełnego wiernym, którzy odmówią Litanię do św. Józefa lub Akatyst ku jego czci (w całości lub przynajmniej w części), albo jakąkolwiek inną modlitwę do św. Józefa, według własnej tradycji liturgicznej w intencji Kościoła prześladowanego wewnątrz lub na zewnątrz oraz o umocnienie wszystkich chrześcijan poddanych różnym formom prześladowania.

 

5. W obecnym czasie Wizyta Duszpasterska może się odbyć na wyraźne zaproszenie poszczególnych rodzin. Zgłoszenia są przyjmowane w zakrystii lub telefonicznie.

 

6. Msza św. ze specjalnym błogosławieństwem rocznych dzieci zostanie odprawiona w przyszłą niedzielę o godz. 12.30. Zapraszamy rodziców, aby zgłaszali dzieci w zakrystii, a pod koniec Mszy św. podeszli z nimi do błogosławieństwa.

 

7. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. W tygodniku Gość Niedzielny m.in.: specjalny dodatek na rozpoczynający się rok ze św. Józefem; jak sprawnie zarządzać Kościołem i jednocześnie zachować jego wspólnotę. W tygodniku Niedziela m. in.: nawróceni; cena wiary; czy Maryja się bała?; kapelan z covidowego oddziału; jak mały Oscar ewangelizuje Danię.

 

8. Składamy serdeczne „Bóg zapłać” za ofiary z dzisiejszej tacy, przekazane drogą bankową, miłe przyjęcia, poczęstunki, ofiary złożone przy okazji kolędy.

 

9. Dziękujemy za ofiarę 1.578 zł. dla masajskich dzieci.

 

10. Z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odszedł: Jakub Molik z ul. Myśliwskiej. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

 

Niech obfitość Bożych darów płynących z sakramentu chrztu św. umacnia nas w dawaniu świadectwa o Chrystusie. Szczęść Boże!