1. Przez miesiąc luty Msze św. w niedziele odprawiane będą o godz. 7.30, 9.30, 11.00, 12.30, 16.30, 18.00.

 

2. Dzisiejsza niedziela jest ostatnią niedzielą karnawału. W tradycji Kościoła rozpoczynający się okres Wielkiego Postu poprzedza nabożeństwo czterdziestogodzinne. Nabożeństwo to będziemy przeżywać od niedzieli 14 lutego do wtorku 17 lutego. Postarajmy się znaleźć chwilę czasu, aby przyjść do kościoła na modlitwę i adorację Najświętszego Sakramentu, by podziękować Bogu za każde dobro od Niego otrzymane, a także przeprosić za grzechy i niewierności swoje i bliźnich wobec Bożych przykazań. Prosimy członków grup duszpasterskich i mieszkańców parafii o udział w adoracji:

Niedziela, 14 lutego

 • 13.30-14.30 – Krąg Biblijny, mieszkańcy ul. Przewóz
 • 14.30-15.30 – Apostolat Margaretka, mieszkańcy ul. Lipskiej
 • 15.30-16.30 – Ruch Sercańskiej Młodzieży, LSO, mieszkańcy ul. Myśliwskiej

Poniedziałek, 15 lutego

 • 15.00-16.00 – róża I NMP, mieszkańcy ul. Golikówka, Surzyckiego, Grochowej
 • 16.00-17.00 – róża II św. Faustyny, mieszkańcy ul. Mały Płaszów
 • 17.00-18.00 – róża III św. Łucji, mieszkańcy ul. Glinianej, Kaczej, Batki

Wtorek, 16 lutego

 • 15.00-16.00 – róża IV bł. Franciszka Marto, mieszkańcy ul. Łanowej, Żołnierskiej, Żeńców
 • 16.00-17.00 – Caritas, Domowy Kościół, mieszkańcy ul. Siemienowicza, Iłowej, Motyla, Węglarskiej
 • 17.00-18.00 – Nadzwyczajni Szafarze Komunii św., Duszpasterska Rada Parafialna, chór parafialny, mieszkańcy ul. Źródlanej, Koziej, Bagrowej, Goszczyńskiego

We wtorek Zgromadzenie Księży Najświętszego Serca Jezusowego przeżywa Dzień Wynagrodzenia Bogu za wszelkie grzechy popełnione przeciw Jego Miłości.

 

3. W najbliższą środę przypada Popielec. Tego dnia, przez symboliczny gest posypania głów popiołem w czasie liturgii, wkroczymy w okres Wielkiego Postu. Wielki Post – to czas święty, czas szczególny. Msze św. o godz. 6.30, 9.00, 16.30, 18.00 i 19.00. W tym dniu obowiązuje post ścisły: jakościowy – wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i ilościowy – jeden posiłek do syta i dwa lekkie. Nie ma dyspensy. Przykazanie kościelne zobowiązuje nas w okresie pokuty powstrzymać się od udziału w zabawach i dyskotekach.

Ofiary złożone tego dnia na tacę będą naszą jałmużną wielkopostną na pomoc osobom potrzebującym wsparcia materialnego w naszej parafii.

 

4. Od Środy Popielcowej do I Niedzieli Wielkiego Postu przypadają kwartalne dni modlitw o ducha pokuty oraz o pojednanie z Bogiem i bliźnimi.

 

5. W czwartek, 18 lutego o godz. 18.30 zapraszamy na spotkanie dzieci przygotowujące się do I komunii św. wraz z rodzicami.

 

6. Rozpoczynają się nabożeństwa wielkopostne:

 • w piątki – Droga Krzyżowa dla dzieci i dorosłych o godz. 17.30, po niej Msza św., a dla młodzieży i przygotowujących się do sakramentu bierzmowania o godz. 19.00. Dzieci będą otrzymywały specjalne obrazki.
 • w niedziele – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 17.00. Taca zbierana w czasie Gorzkich Żali przeznaczona będzie na kwiaty do Ciemnicy i Bożego Grobu.

Zachęcamy do licznego udziału w tych nabożeństwach. Za pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali można dostąpić odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami.

 

7. Zgodnie z naszą tradycją w czasie Wielkiego Postu podejmujemy różnego rodzaju umartwienia. Wielu z nas między innymi rezygnuje z picia alkoholu czy palenia tytoniu. Prosimy Was abyście uzewnętrznili to zobowiązanie składając podpis w Księdze Abstynencji, znajdującej się na stoliku pod chórem.

 

8. Matka Boża w objawieniach w Fatimie mówiła, iż największą przeszkodą w drodze człowieka do Boga jest grzech, trwanie w grzechu, a w końcu wyparcie się Boga. Dlatego Maryja prosiła ludzi, aby pościli o chlebie i wodzie. Rozpoczynając Wielki Post chcemy Was zachęcić do 40 dniowego postu o chlebie i wodzie. Osoby, które podejmą się tej formy postu prosimy o zgłoszenie się do zakrystii w celu otrzymania obrazka z intencją o świętość życia kapłańskiego i o powołania do kapłaństwa i życia zakonnego. Do intencji ogólnej można dołączyć swoją osobistą. Jedna osoba podejmuje post w dniu wyznaczonym na obrazku.

 

9. Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. św. Rity, prowadzone przez siostry augustianki, serdecznie zaprasza rodziców i młodzież do zapoznania się ofertą edukacyjną szkoły oraz do uczestnictwa w dniach otwartych, które odbędą się 25 lutego oraz 15 kwietnia br. Jakość nauczania w naszym liceum została doceniona otrzymaniem złotej tarczy w rankingu Perspektyw oraz zajęciem 3 miejsca wśród szkół katolickich w Krakowie. Serdecznie zapraszamy osoby zainteresowane rekrutacją do odwiedzenia naszej strony internetowej oraz FB.

 

10. Składamy serdeczne „Bóg zapłać” za ofiary złożone na tacę, przekazane drogą bankową.

 

Na ten nowy tydzień, na koniec karnawału i na początek Wielkiego Postu niech Bóg ożywia Wasze serca prawdziwą miłością udzielając sił do przemiany życia i czynienia dobra. Spokojnej niedzieli.

Szczęść Boże!