1. Dzisiaj ostatnie nabożeństwo różańcowe o godz. 17.30.

 

2. W liturgii kościoła czcić będziemy:

  • w poniedziałek, 1 listopada – uroczystość Wszystkich Świętych. Kościół wspomina tych, którzy osiągnęli zbawienie, a wiernym pielgrzymującym na ziemi wskazuje ich jako przykład życia zgodnego z duchem Ewangelii. Odwiedzając nasze cmentarze przybliżmy sobie prawdę o świętych obcowaniu, to znaczy o wspólnocie z naszymi poprzednikami w drodze do nieba. Msze św. o godz. 7.30, 9.30, 11.00, 18.00 Nie ma Mszy św. o godz. 12.30. O godz. 15.00 na Cmentarzu Podgórskim zostanie odprawiona Msza św. za zmarłych Parafian. Po niej rozpoczynają się modlitwy za zmarłych połączone z procesją. Pamiętajmy, że w tym dniu my, jako katolicy, mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy św. Zachęcamy do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania, by dobrze przygotować się do uroczystości Wszystkich Świętych i ofiarowania odpustu zupełnego za dusze w czyśćcu cierpiące.

W bieżącym roku, w aktualnych okolicznościach spowodowanych pandemią COVID-19, odpusty zupełne dla wiernych zmarłych będzie można uzyskać przez cały listopad, przy zmienionych warunkach i dostosowanych do sytuacji dziełach pobożnych, aby zapewnić bezpieczeństwo wiernych.

Odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się, choćby tylko w myśli, za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, dla pożytku wiernych może być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone.

Odpust zupełny związany z dniem 2 listopada, ustanowiony na Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych dla tych, którzy pobożnie nawiedzają kościół lub kaplicę i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony nie tylko na niedzielę poprzedzającą lub następującą, albo na sam dzień Uroczystości Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.

Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko łącząc się duchowo z tymi wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte, oraz wykluczając wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mając intencję kiedy to tylko będzie możliwe spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład jutrznię i nieszpory z oficjum Liturgii godzin za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu), albo jeśli podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych, lub też jeśli wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.

Warunki uzyskania odpustu zupełnego:

1. Spowiedź sakramentalna

2. Przyjęcie Komunii Św.

3. Modlitwa w intencjach papieża (czyli nie za Niego, ale w intencjach, jakie On wyznacza - nie trzeba ich znać, wystarczy wzbudzić w sobie takie pragnienie i odmówić dowolną modlitwę).

4. Brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego.

5. Spełnienie dzieła naznaczonego odpustem zupełnym (jeśli tym dziełem jest nawiedzenie kościoła lub kaplicy to należy również odmówić „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”).

  • we wtorek, 2 listopada – Dzień Zaduszny. Msze św. o godz. 7.00 i 18.00. To szczególny dzień modlitw za zmarłych.
  • w czwartek – wspomnienie św. Karola Boromeusza, biskupa.

 

3. Spotkania formacyjne dla kandydatów do sakramentu bierzmowania:

  • w środę – 3 listopada o godz. 19.00 byli uczniowie klas VIII SP
  • w czwartek – 4 listopada o godz. 19.00 obecni uczniowie klas VIII SP.

 

4. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca listopada:

  • w I czwartek – o godz. 17.00 Godzina Święta, po niej Msza św. o powołania kapłańskie i zakonne oraz spotkanie Apostolatu Margaretka.
  • w I piątek – okazja do spowiedzi św. w czasie Mszy świętej. Msza św. wynagradzająca o godz. 7.00 i 18.00, a po niej nabożeństwo. Odwiedziny chorych od godz. 8.00.
  • w I sobotę o godz. 7.00 Msza św. o Niepokalanym Sercu Maryi i nabożeństwo wynagradzające.

 

5. W przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 9.30 odbędzie się zmianka tajemnic różańcowych.

 

6. Przez cały listopad o godz. 17.30 serdecznie zapraszamy na nabożeństwo wypominkowe za zmarłych.

 

7. Zachęcamy do zapoznania się z ideą Sercańskiego Centrum Duchowości powstałym przy Zgromadzeniu księży Sercanów. Jego głównym celem jest propagowanie kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wśród inicjatyw są rekolekcje w Krakowie i Zakopanem o uzdrowieniu serca, o uleczeniu relacji z rodzicami oraz dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Najbliższe sesje w grudniu. Szczegóły na stronie internetowej www.duchowoscserca.pl. Nazwę strony możemy znaleźć na plakacie w gablocie.

 

8. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone na tacę, przekazane drogą bankową.

 

Wszystkim życzymy radosnej niedzieli, orędownictwa Wszystkich Świętych na każdy dzień nowego tygodnia.

Szczęść Boże!